Turck BI10-M30-AN6X-H1141 BI10-G30-AZ3X-B1131 Inductive Proximity Sensor 10 mm M30 20-250 VAC /10-300 VDC
Key Features of Turck Inductive Proximity Sensors
Applications of BI10-M30-AN6X-H1141 and BI10-G30-AZ3X-B1131
Product image 1
1 / 3
Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
Thumbnail 3
+3
Thumbnail 1
Thumbnail 2
+3
Product image 1
1 / 3
DescriptionDetails
Available Quantity3
ModelBI10-M30-AN6X-H1141
ConditionNew
ManufacturerTurck
Asset NumberKSC1290 / 1808
Guarantee or ASIS1. HIGH CONFIDENCE ITEM: We will offer a 100% 14 Day money back less S&H.
Inspections - Yellow Tag1. New in Box
Available Qty: 3
Free Shipping
Call UsText UsEmail Us
Free Shipping
Call Us
Asset #
KSC1290 / 1808
Available Quantity
Inspections - Yellow Tag
1. New in Box
Condition
New
Guarantee or ASIS
1. HIGH CONFIDENCE ITEM: We will offer a 100% 14 Day money back less S&H.
Surplus/NEW condition. Ships from USA. Fast handling.
Turck BI10-G30-AZ3X-B1131 inductive proximity sensor with 10 mm sensing distance. Metal chrome-plated brass M30 × 1.5 barrel, flush-mount. 2-wire NO (normally open) output, dual voltage AC/DC: 20-250 VAC & 10-300 VDC. Features LED indicator, IP67 environmental rating, -25 to +70 °C operating temp. Ideal for robust industrial detection of metal targets.
Manufacturer
Turck
Model
BI10-M30-AN6X-H1141
Serial
N/A
Year
N/A
HP / AMP / KW / KVA
Amps
Length (Inches)
1
Width (Inches)
2
Height (Inches)
1
Phase
Estimated Packaging Weight
Estimated Total Weight
0.3
Asset Number
KSC1290 / 1808
Packaging Cost
Appraised Value
Payment Methods
Payment Types Accepted : N/A
Similar Items You Might Be Interested In
New Arrival
Accuweb 1.5 X 3.75L 4611.01 Edge Detector Sensor | Model 1.5x3.75L
Available Quantity : 2
New Arrival
Banner QS18VP6RBQ5-74699 Eng Photoelectric Sensor 10-30VDC
Available Quantity : 1
Available Quantity : 1
ifm TN2531 Electronics Efector600 Temperature Sensor (Replaced by the TN2511)
Available Quantity : 2
Banner MGCA-4A machine-guard control box 115 V
Available Quantity : 8
Amphenol Wilcoxon TC2 Triaxial Accelerometer 3/8-16" mounting cube for 731A seismic sensors
Available Quantity : 3
Other Items in This Industry
Allen-Bradley Vintage ON/OFF Light Switch
DGH D1371 B Thermocouple (2 in Box)