Continentals CTD8M-640-12 Synchrochain Carbon Belt
Features of the CTD8M-640-12 Synchrochain Carbon Belt
Applications and Benefits of Using the Continentals Synchrochain Belt
Product image 1
1 / 5
Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
Thumbnail 4
Thumbnail 5
Thumbnail 5
+5
Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
Thumbnail 4
+5
Product image 1
1 / 5
DescriptionDetails
Available Quantity12
ModelCTD8M-640-12
ConditionNew
ManufacturerContinental
Asset NumberKSC1290 / 603
Guarantee or ASIS1. HIGH CONFIDENCE ITEM: We will offer a 100% 14 Day money back less S&H.
Inspections - Yellow Tag1. New in Box
Available Qty: 12
Free Shipping
Call UsText UsEmail Us
Free Shipping
Call Us
Asset #
KSC1290 / 603
Available Quantity
12
Inspections - Yellow Tag
1. New in Box
Condition
New
Guarantee or ASIS
1. HIGH CONFIDENCE ITEM: We will offer a 100% 14 Day money back less S&H.
Belt type: Synchrochain Carbon Belt Length: 640 mm Pitch: 8 mm Width: 12 mm Material: Carbon reinforced polymer Application: Synchronous motion transmission
Manufacturer
Continental
Model
CTD8M-640-12
Serial
N/A
Year
N/A
HP / AMP / KW / KVA
Amps
Length (Inches)
12
Width (Inches)
2
Height (Inches)
0
Phase
Estimated Packaging Weight
0
Estimated Total Weight
4.9
Asset Number
KSC1290 / 603
Packaging Cost
Appraised Value
Payment Methods
Similar Items You Might Be Interested In
New Arrival
Continentals 4L600 (140222020) belt
Available Quantity : 1
New Arrival
Goodyear POLY-V 795L8 POLY-V795L8, 79.500 in. 8-Rib Multi V-Belt
Available Quantity : 6
Goodyear 700H150 PD, V-Belt
Goodyear 700H150 PD, V-Belt
Available Quantity : 6
Gates 730J Micro-V Belt 3/32" Pitch; 73" Belt Pitch Length; 3/32" Belt Width; 1 Band; Polyester Tensile Material; Rubbe