Bullard DYN-AU-TAPE 36" Vertical Turret Lathe VTL NCC, GE Fanuc Series 18i-T Control, 36" Table, 40" Swing, 48" Turn Dia, 50" Turn Height, X/Z Axis PARTS UNIT
Bullard DYN-AU-TAPE 36" Vertical Turret Lathe VTL NCC, GE Fanuc Series 18i-T Control, 36" Table, 40" Swing, 48" Turn Dia, 50" Turn Height, X/Z Axis PARTS UNIT
Key Features of the Bullard DYN-AU-TAPE VTL
Specifications of the GE Fanuc Series 18i-T Control
| Description | Details |
|---|---|
| Available Quantity | 1 |
| Model | 36" DYN-AU-TAPE |
| Condition | Used |
| Manufacturer | Bullard |
| Asset Number | KSC1374 / 576 / P1 |
| Guarantee or ASIS | ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges |
| Inspections - Yellow Tag | 9.0 Parts or Salvage Only |
| Packaging Cost | 9.2 Machinery Load Out $450 |
Basic Information
Asset #
KSC1374 / 576 / P1
Available Quantity
1
Inspections - Yellow Tag
9.0 Parts or Salvage Only
Condition
Used
Guarantee or ASIS
ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges
Item Description
Great Day Everyone. This unit is being sold as Non-Salvageable/Parts Only. This is a Bullard DYN-AU-TAPE 36" Vertical Turret Lathe with GE Fanuc Series 18i-T control. Specifications: 36" Table, 40" Swing, 48" Turning Diameter, 50" Turning Height. Known issues include interlock failure (door/safety circuit) and hydraulic leak. The interlock issue may involve limit switches, relays, or PLC logic. The hydraulic leak could range from minor seal replacement to pump/valve failure on a machine this size, hydraulic systems run the chuck, turret indexing, and axis clamping. This unit is scheduled for removal during Phase 1 at the end of January/February. We are accepting offers on this unit. We will accept offers on individual parts, but keep in mind any parts are sold as-is where-is. Shipping is not included.
SOLD AS-IS: PARTS / SCRAP / POTENTIAL REPAIR CANDIDATE
This unit is being sold in non-functional condition. While it may be repairable, the full scope of repairs required is unknown and has not been assessed. We make no representation regarding repairability, cost to repair, or availability of replacement parts.
All information, specifications, and descriptions are provided as-is based on available records, nameplates, and visual inspection. We cannot guarantee completeness or accuracy of this information. Buyer is responsible for their own due diligence and inspection prior to purchase.
This equipment is sold with NO WARRANTY of any kind, express or implied, including but not limited to warranties of merchantability, fitness for a particular purpose, or operational condition. All sales are final. Buyer assumes all risk.
Factory Information
| Spec | Value |
|---|---|
| Control | GE Fanuc 18i-T |
| Table | 36" |
| Swing | 40" |
| Turning Diameter | 36" |
| Turning Height | 50" |
Specifications
Bullard
36" DYN-AU-TAPE
N/A
1975-1985
50
60
109
92
137
3
N/A
29200
KSC1374 / 576 / P1
Similar Items You Might Be Interested In
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 7,992 Hours 2016, 31.5" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 27,993 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900M CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus 2, 18,504 Hours, 2013, 36" Chuck, 36.2" Swing, 36.2" Turn Dia, 34.5" Turn Height, 12-Station Turret
Nakamura-Tome Slant-4B CNC Horizontal Turning Center (HTC), Fanuc 6T, 12" Chuck, 33.86" Swing Over Bed, 20.47" Swing Over Saddle, 18.31" Turning Diameter PARTS UNIT
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 23,803 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900M CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus 2, 19,971 Hours, 2013, 36" Chuck, 36.2" Swing, 36.2" Turn Dia, 34.5" Turn Height, 12-Station Turret
Other Items in This Industry
Natoli Round Press Punch 5/18" Diameter x 3-1/2" Long
$29.35
Yama Seiki (Awea) LP4025 CNC Bridge Mill (Double Column Vertical Machining Center), Fanuc 18i-MB, 18,697 Hours, 2011 157" X-Travel, 98" Y-Travel, 158" x 94" Table, 32-ATC,
Norton R980P Grit 120 1/2" x 18" (Box of 50)
$85.32
Thomas Engineering ROUND Press Punch (Short tip) 1/4" Diameter x 5-1/4" Long
$29.45
Mohawk TLD2040BR2-6, 3-1/2" Drill Reamer
$9.99
0 .0980" TAPER SHANK BRIDGE REAMER 6" Long
$32.12
