Bullard DYN-AU-TAPE 46" Vertical Turret Lathe VTL NCC, GE Fanuc Series 18-T, 46" Table, 58" Swing, 46" Turning Diameter, 60" Turning Height, 75 Hp PARTS UNIT
Bullard DYN-AU-TAPE 46" Vertical Turret Lathe VTL NCC, GE Fanuc Series 18-T, 46" Table, 58" Swing, 46" Turning Diameter, 60" Turning Height, 75 Hp PARTS UNIT
Features of the Bullard DYN-AU-TAPE VTL
Specifications: Table Size, Swing, and Power
| Description | Details |
|---|---|
| Available Quantity | 1 |
| Model | 46" DYN-AU TAPE |
| Condition | Used |
| Manufacturer | Bullard |
| Asset Number | KSC1374 / 575 / P1 |
| Guarantee or ASIS | ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges |
| Inspections - Yellow Tag | 9.0 Parts or Salvage Only |
| Packaging Cost | 9.2 Machinery Load Out $450 |
Basic Information
Asset #
KSC1374 / 575 / P1
Available Quantity
1
Inspections - Yellow Tag
9.0 Parts or Salvage Only
Condition
Used
Guarantee or ASIS
ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges
Item Description
Great Day Everyone. This unit is being sold as Non-Salvageable/Parts Only. This is a Bullard DYN-AU-TAPE 46" Vertical Turret Lathe with GE Fanuc Series 18-T control. Specifications: 46" Table, 58" Swing, 46" Turning Diameter, 60" Turning Height, 75 HP spindle, 50,000 lbs capacity. No specific damage was noted, however the unit has been classified as non-salvageable due to overall condition and/or age of the control system. The Fanuc 18-T is now 25+ years old with diminishing parts support. This unit is scheduled for removal during Phase 1 at the end of January/February. We are accepting offers on this unit. We will accept offers on individual parts, but keep in mind any parts are sold as-is where-is. Shipping is not included.
SOLD AS-IS: PARTS / SCRAP / POTENTIAL REPAIR CANDIDATE
This unit is being sold in non-functional condition. While it may be repairable, the full scope of repairs required is unknown and has not been assessed. We make no representation regarding repairability, cost to repair, or availability of replacement parts.
All information, specifications, and descriptions are provided as-is based on available records, nameplates, and visual inspection. We cannot guarantee completeness or accuracy of this information. Buyer is responsible for their own due diligence and inspection prior to purchase.
This equipment is sold with NO WARRANTY of any kind, express or implied, including but not limited to warranties of merchantability, fitness for a particular purpose, or operational condition. All sales are final. Buyer assumes all risk.
Factory Information
| Spec | Value |
|---|---|
| Control | GE Fanuc 18-T |
| Table | 46" |
| Swing | 58" |
| Turning Diameter | 46" |
| Turning Height | 60" |
| Power | 75 HP |
| Capacity | 50,000 lbs |
Specifications
Bullard
46" DYN-AU TAPE
N/A
1975-1985
75
90
163
148
204
3
N/A
52350
KSC1374 / 575 / P1
Similar Items You Might Be Interested In
Yama Seiki GS-4000L CNC Horizontal Turning Center Fanuc 0i-TD, 18,086 Hours, 2010, 18" Chuck, 30.31" Swing, 24.41" Turn Dia, 32.2" Length, 30/37 kW, 12-Station Drum Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 26,469 Hours, 2012, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 17,025 Hours, 2016, 32" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 18,567 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 25,472 Hours, 2012, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 18,516 Hours, 2016, 32" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Other Items in This Industry
Kalamazoo CL3509 Belt Sander with Baldor Motor 115/230V, 3450RPM, Single Phase
$775.00
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 18,621 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 26,469 Hours, 2012, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 18,567 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
3M Cloth 907E Film-Lok Grade 60 Belt 3-1/2" x 60" (Selling 1 per)
$7.95
