Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center (VTC) Mazatrol Matrix Nexus 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center (VTC) Mazatrol Matrix Nexus 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center (VTC) Mazatrol Matrix Nexus 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center (VTC) Mazatrol Matrix Nexus 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
1 / 17
+17
+17
1 / 17
| Description | Details |
|---|---|
| Available Quantity | 1 |
| Model | Megaturn Nexus 900 |
| Condition | Used |
| Manufacturer | Mazak |
| Asset Number | KSC1374 / 594 / P3 |
| Guarantee or ASIS | ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges |
| Inspections - Yellow Tag | 4. Used: Powered up in our shop and appears to be functional |
| Packaging Cost | 9.2 Machinery Load Out $450 |
Available Qty: 1
Specialized Freight Transit
Basic Information
Asset #
KSC1374 / 594 / P3
Available Quantity
1
Inspections - Yellow Tag
4. Used: Powered up in our shop and appears to be functional
Condition
Used
Guarantee or ASIS
ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges
Item Description
This unit has 25,474 hours cutting time. These units are still currently in production. The hours may increase slightly once the sales and delivery have been made.
They do not come with Chip Conveyors. This may change during the liquidation process, but as of right now, they do not come with them.
Factory Information
| Spec | Value |
|---|---|
| Model | Mazak Megaturn Nexus 900 |
| Control | Mazatrol Matrix Nexus |
| Chuck Size | 36" (914mm) |
| Max Swing | 39.37" (1000mm) |
| Max Turning Diameter | 36.22" (920mm) |
| Max Turning Height | 31.50" (800mm) |
| Turret Stations | 12 |
| Spindle Speed | 1250 RPM max |
| Spindle Motor | 40 HP (30 kW) |
| X-Axis Travel | 18.5" (470mm) |
| Z-Axis Travel | 31.50" (800mm) |
| Rapid Traverse X/Z | 945 IPM (24m/min) |
| Max Workpiece Weight | 6,614 lbs (3,000 kg) |
| Machine Weight | ~44,000 lbs (20,000 kg) |
Specifications
Manufacturer
Mazak
Model
Megaturn Nexus 900
Serial
24****
Year
2013
HP / AMP / KW / KVA
40 HP / 58.1 kVA
Amps
137
Length (Inches)
152
Width (Inches)
134
Height (Inches)
94
Phase
3
Estimated Packaging Weight
N/A
Estimated Total Weight
29760
Asset Number
KSC1374 / 594 / P3
Similar Items You Might Be Interested In
New Arrival
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Available Quantity : 1
New Arrival
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 15,585 Hours, 2016, 32" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Available Quantity : 1
New Arrival
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 16,844 Hours, 2016, 31.5" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Available Quantity : 1
New Arrival
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 23,149 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Available Quantity : 1
New Arrival
Bullard DYN-AU-TAPE 36" Vertical Turret Lathe VTL NCC, GE Fanuc Series 18i-T Control, 36" Table, 40" Swing, 48" Turn Dia, 50" Turn Height, X/Z Axis PARTS UNIT
Available Quantity : 1
New Arrival
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 17,656 Hours, 2016, 32" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Available Quantity : 1
Other Items in This Industry
New Arrival
Natoli No. 8 Type O Round Punch & Die 3/8" Diameter X 3-1/2" Long
$24.45
Available Quantity : 13
New Arrival
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 27,993 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Available Quantity : 1
New Arrival
reamer .1700" x .2310" x 4-1/2" Long
$35.44
Available Quantity : 1
New Arrival
Reamer .2155" x .1990" Diameter x 5" Long
$31.32
Available Quantity : 4
New Arrival
Guhring reamers .1595" Diameter x 4-1/2" Long
$7.25
Available Quantity : 43
New Arrival
0.2344" OD HSS REAMER SPIRAL 6" Long
$32.40
Available Quantity : 6
