Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center (VTC) Mazatrol Matrix Nexus 36" Table, 39.37" Swing, 36.22" Turning Diameter, 31.50" Turning Height PARTS UNIT
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center (VTC) Mazatrol Matrix Nexus 36" Table, 39.37" Swing, 36.22" Turning Diameter, 31.50" Turning Height PARTS UNIT
Key Features of the Mazak Megaturn Nexus 900
Specifications and Applications of the VTC System
| Description | Details |
|---|---|
| Available Quantity | 1 |
| Model | Megaturn Nexus 900 |
| Condition | Used |
| Manufacturer | Mazak |
| Asset Number | KSC1374 / 626 / P1 |
| Guarantee or ASIS | ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges |
| Inspections - Yellow Tag | 9.0 Parts or Salvage Only |
| Packaging Cost | 9.2 Machinery Load Out $450 |
Basic Information
Asset #
KSC1374 / 626 / P1
Available Quantity
1
Inspections - Yellow Tag
9.0 Parts or Salvage Only
Condition
Used
Guarantee or ASIS
ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges
Item Description
Great Day Everyone. This unit is being sold as Non-Salvageable/Parts Only. This is a Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center with Mazatrol Matrix Nexus control. Specifications: 36" Table, 39.37" Swing, 36.22" Turning Diameter, 31.50" Turning Height, 6,614 lbs max workpiece weight. This is the newest generation machine in this lot the Megaturn Nexus 900 with Matrix Nexus control manufacturing date of 2013, not 1980s iron. Mazak VTCs are premium machines used in aerospace, energy, and precision manufacturing. This unit will be dismantled for parts. This unit is scheduled for removal during Phase 1 at the end of January/February. We are accepting offers on this unit. We will accept offers on individual parts, but keep in mind any parts are sold as-is where-is. Shipping is not included.
SOLD AS-IS: PARTS / SCRAP / POTENTIAL REPAIR CANDIDATE
This unit is being sold in non-functional condition. While it may be repairable, the full scope of repairs required is unknown and has not been assessed. We make no representation regarding repairability, cost to repair, or availability of replacement parts.
All information, specifications, and descriptions are provided as-is based on available records, nameplates, and visual inspection. We cannot guarantee completeness or accuracy of this information. Buyer is responsible for their own due diligence and inspection prior to purchase.
This equipment is sold with NO WARRANTY of any kind, express or implied, including but not limited to warranties of merchantability, fitness for a particular purpose, or operational condition. All sales are final. Buyer assumes all risk.
Factory Information
| Spec | Value |
|---|---|
| Control | Mazatrol Matrix Nexus |
| Table | 36" |
| Swing | 39.37" |
| Turning Diameter | 36.22" |
| Turning Height | 31.50" |
| Capacity | 6,614 lbs |
Specifications
Mazak
Megaturn Nexus 900
24****
01/2013
45 HP / 58.1 kVA
137
152
134
94
3
N/A
29760
KSC1374 / 626 / P1
Similar Items You Might Be Interested In
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Yama Seiki (Awea) LP4025 CNC Bridge Mill (Double Column Vertical Machining Center), Fanuc 18i-MB, 18,697 Hours, 2011 157" X-Travel, 98" Y-Travel, 158" x 94" Table, 32-ATC,
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 24,084 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 23,803 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 17,656 Hours, 2016, 32" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Farrel Birmingham E-7134-1 Twin Vertical Turret Lathe GE Fanuc Series 16-T PARTS UNIT
Other Items in This Industry
Northfield Model 27BS Vertical Saw 1-Hp, 440V, 3-Phase
$2,975.00
.4350" O.D. HSS CHUCKING REAMER 8" Long
$36.45
Magnaflux Y-6 Electromagnetic Yoke
$723.00
0 .3740"OD HSS CARBIDE TIPPED REAMER 7-1/4" Long
$35.44
Drill Reamer .247" Diameter x 1-5/8" Long
$15.99
Drill Reamer .2785" Diameter x 1/18" Long
$46.76
