Nakamura-Tome Slant-4B CNC Horizontal Turning Center (HTC), Fanuc 6T, 12" Chuck, 33.86" Swing Over Bed, 20.47" Swing Over Saddle, 18.31" Turning Diameter PARTS UNIT
Nakamura-Tome Slant-4B CNC Horizontal Turning Center
Specifications of the Nakamura-Tome Slant-4B
Key Features of the CNC Turning Center
| Description | Details |
|---|---|
| Available Quantity | 1 |
| Model | Slant-4B |
| Condition | Used |
| Manufacturer | Nakamura-Tome Precision |
| Asset Number | KSC1374 / 582 / P1 |
| Guarantee or ASIS | ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges |
| Inspections - Yellow Tag | 4. Used: Powered up in our shop and appears to be functional |
| Packaging Cost | 9.2 Machinery Load Out $450 |
Basic Information
Asset #
KSC1374 / 582 / P1
Available Quantity
1
Inspections - Yellow Tag
4. Used: Powered up in our shop and appears to be functional
Condition
Used
Guarantee or ASIS
ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges
Item Description
Great Day Everyone. This unit is being sold as Non-Salvageable/Parts Only. This is a Nakamura-Tome Slant-4B CNC Horizontal Turning Center with Fanuc 6T control. Specifications: 12" Chuck, 33.86" Swing Over Bed, 20.47" Swing Over Saddle, 18.31" Turning Diameter, 1,100-1,500 lbs workpiece weight. Known issues include damaged motor and damaged servo amplifier. The Fanuc 6T control is early 1980s technology with extremely limited parts availability essentially museum-piece electronics. Nakamura-Tome Slant series were well-regarded Japanese slant-bed lathes, rigid and accurate, popular in job shops and production environments through the 80s-90s. Spindles, turrets, and tailstocks may have demand from Slant-4B owners keeping older machines running. This unit is scheduled for removal during Phase 1 at the end of January/February. We are accepting offers on this unit. We will accept offers on individual parts, but keep in mind any parts are sold as-is where-is. Shipping is not included.
SOLD AS-IS: PARTS / SCRAP / POTENTIAL REPAIR CANDIDATE
This unit is being sold in non-functional condition. While it may be repairable, the full scope of repairs required is unknown and has not been assessed. We make no representation regarding repairability, cost to repair, or availability of replacement parts.
All information, specifications, and descriptions are provided as-is based on available records, nameplates, and visual inspection. We cannot guarantee completeness or accuracy of this information. Buyer is responsible for their own due diligence and inspection prior to purchase.
This equipment is sold with NO WARRANTY of any kind, express or implied, including but not limited to warranties of merchantability, fitness for a particular purpose, or operational condition. All sales are final. Buyer assumes all risk.
Factory Information
| Spec | Value |
|---|---|
| Control | Fanuc 6T |
| Chuck | 12" |
| Swing Over Bed | 33.86" |
| Swing Over Saddle | 20.47" |
| Turning Diameter | 18.31" |
| Capacity | 1,100-1,500 lbs |
Specifications
Nakamura-Tome Precision
Slant-4B
C4****
1983-1988
30
58
130
75
85
3
N/A
15000
KSC1374 / 582 / P1
Similar Items You Might Be Interested In
Honor Seiki VL-160C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TD, 22,950 Hours, 2012, 63" Table, 78.7" Swing, 78.7" Turn Dia, 47.24" Turn Height, 12-Station Turret, 90 kVA
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 15,871 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Farrel Birmingham E-7134-1 Twin Vertical Turret Lathe GE Fanuc Series 16-T PARTS UNIT
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 16,844 Hours, 2016, 31.5" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Other Items in This Industry
THOMAS ENGINEERING Round Press Punch 1/4" Diameter x 5-1/4" Long
$29.45
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 23,149 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
3M Cloth 907E Film-Lok Grade 60 Belt 3-1/2" x 60" (Selling 1 per)
$7.95
Die For Press Brake 25"x4"x2"
$185.35
