Nakamura-Tome Slant-4B CNC Horizontal Turning Center (HTC), Fanuc Panel, 12" Chuck, 33.86" Swing Over Bed, 20.47" Swing Over Saddle, 18.31" Turning Diameter PARTS UNIT
Nakamura-Tome Slant-4B CNC Horizontal Turning Center
Key Features of the Slant-4B CNC Turning Center
Superior Performance with Fanuc Control System
| Description | Details |
|---|---|
| Available Quantity | 1 |
| Model | Slant-4B |
| Condition | Used |
| Manufacturer | Nakamura-Tome Precision |
| Asset Number | KSC1374 / 583 / P1 |
| Guarantee or ASIS | ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges |
| Inspections - Yellow Tag | 4. Used: Powered up in our shop and appears to be functional |
| Packaging Cost | 9.2 Machinery Load Out $450 |
Basic Information
Asset #
KSC1374 / 583 / P1
Available Quantity
1
Inspections - Yellow Tag
4. Used: Powered up in our shop and appears to be functional
Condition
Used
Guarantee or ASIS
ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges
Item Description
Great Day Everyone. This unit is being sold as Non-Salvageable/Parts Only. This is a Nakamura-Tome Slant-4B CNC Horizontal Turning Center with Fanuc Panel control. Specifications: 12" Chuck, 33.86" Swing Over Bed, 20.47" Swing Over Saddle, 18.31" Turning Diameter, 1,100-1,500 lbs workpiece weight. Known issues include valve failures, Z-axis motor failure, communication card failures, drive failures, and CPU card failure. This unit has extensive electrical and control system damage across multiple critical components. The Fanuc control is early 1980s technology with extremely limited parts availability. Nakamura-Tome spindles, turrets, and tailstocks may have demand from existing Slant-4B owners. This unit is scheduled for removal during Phase 1 at the end of January/February. We are accepting offers on this unit. We will accept offers on individual parts, but keep in mind any parts are sold as-is where-is. Shipping is not included.
SOLD AS-IS: PARTS / SCRAP / POTENTIAL REPAIR CANDIDATE
This unit is being sold in non-functional condition. While it may be repairable, the full scope of repairs required is unknown and has not been assessed. We make no representation regarding repairability, cost to repair, or availability of replacement parts.
All information, specifications, and descriptions are provided as-is based on available records, nameplates, and visual inspection. We cannot guarantee completeness or accuracy of this information. Buyer is responsible for their own due diligence and inspection prior to purchase.
This equipment is sold with NO WARRANTY of any kind, express or implied, including but not limited to warranties of merchantability, fitness for a particular purpose, or operational condition. All sales are final. Buyer assumes all risk.
Factory Information
| Spec | Value |
|---|---|
| Control | Fanuc Panel |
| Chuck | 12" |
| Swing Over Bed | 33.86" |
| Swing Over Saddle | 20.47" |
| Turning Diameter | 18.31" |
| Capacity | 1,100-1,500 lbs |
Specifications
Nakamura-Tome Precision
Slant-4B
C4****
1983-1988
30
58
130
75
85
3
N/A
15000
KSC1374 / 583 / P1
Similar Items You Might Be Interested In
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 24,084 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 17,656 Hours, 2016, 32" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Honor Seiki VL-86C CNC Vertical Turning Center Fanuc 0i-TF, 17,408 Hours, 2016, 32" Table, 37.4" Swing, 37.4" Turn Dia, 25.5" Turn Height, 12-Station Turret, 70 kVA
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 26,469 Hours, 2012, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Other Items in This Industry
Yama Seiki (Awea) LP4025 CNC Bridge Mill (Double Column Vertical Machining Center), Fanuc 18i-MB, 18,697 Hours, 2011 157" X-Travel, 98" Y-Travel, 158" x 94" Table, 32-ATC,
U.T.D.Co Athol HS G Cutter 4" x 5/8" | High-Speed Industrial Metal Cutting Tool
$29.00
