Takisawa TC-4 CNC Horizontal Turning Center Fanuc Series O-T, 10-12" Chuck, 23.62" Swing, 17.32" Turning Diameter, 40.15" Turning Length, 3.5" Bar Capacity, 2,500 rpm PARTS UNIT
Takisawa TC-4 CNC Horizontal Turning Center Fanuc Series O-T, 10-12" Chuck, 23.62" Swing, 17.32" Turning Diameter, 40.15" Turning Length, 3.5" Bar Capacity, 2,500 rpm PARTS UNIT
Features of the Takisawa TC-4 Turning Center
Specifications and Performance Details
| Description | Details |
|---|---|
| Available Quantity | 1 |
| Model | TC-4 |
| Condition | Used |
| Manufacturer | Takisawa |
| Asset Number | KSC1374 / 702 / P1 |
| Guarantee or ASIS | ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges |
| Inspections - Yellow Tag | 9.0 Parts or Salvage Only |
| Packaging Cost | 9.2 Machinery Load Out $450 |
Basic Information
Asset #
KSC1374 / 702 / P1
Available Quantity
1
Inspections - Yellow Tag
9.0 Parts or Salvage Only
Condition
Used
Guarantee or ASIS
ASIS WHEREIS No Returns or Exchanges
Item Description
Great Day Everyone. This unit is being sold as Non-Salvageable/Parts Only. This is a Takisawa TC-4 CNC Horizontal Turning Center with Fanuc Series O-T control. Specifications: 10-12" Chuck, 23.62" Swing, 17.32" Turning Diameter, 40.15" Turning Length, 3.5" Bar Capacity, 2,500 RPM, 15,000 lbs max workpiece weight. The Fanuc O-T control was introduced in the early 1980s and Fanuc discontinued support decades ago. CRT monitors fail, boards fail, and replacements are either unavailable or cost more than the machine is worth. No economical repair path exists. This is strictly a parts-only machine mechanical components including spindle, turret, ballscrews, and ways may have value, but no one is rebuilding around an O-T control economically. This unit is scheduled for removal during Phase 1 at the end of January/February. We are accepting offers on this unit. We will accept offers on individual parts, but keep in mind any parts are sold as-is where-is. Shipping is not included.
SOLD AS-IS: PARTS / SCRAP / POTENTIAL REPAIR CANDIDATE
This unit is being sold in non-functional condition. While it may be repairable, the full scope of repairs required is unknown and has not been assessed. We make no representation regarding repairability, cost to repair, or availability of replacement parts.
All information, specifications, and descriptions are provided as-is based on available records, nameplates, and visual inspection. We cannot guarantee completeness or accuracy of this information. Buyer is responsible for their own due diligence and inspection prior to purchase.
This equipment is sold with NO WARRANTY of any kind, express or implied, including but not limited to warranties of merchantability, fitness for a particular purpose, or operational condition. All sales are final. Buyer assumes all risk.
Factory Information
| Spec | Value |
|---|---|
| Control | Fanuc O-T |
| Chuck | 12" |
| Swing Over Bed | 23.62" |
| Turning Diameter | 17.32" |
| Turning Length | 40.15" |
| Bar Capacity | 3.5" |
| Spindle Speed | 2,500 RPM |
Specifications
Takisawa
TC-4
N/A
1988-1994
30
60
144
76
78
3
N/A
16000
KSC1374 / 702 / P1
Similar Items You Might Be Interested In
SMEC SL35A/1500 CNC Horizontal Turning Center Fanuc Oi-TC, 24,598 Hours, 2009, 15" Chuck, 23.62" Swing, 16.73" Over Slide, 16.5" Turn Dia, 60.2" Length, 2,000 RPM, 10-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center (VTC) Mazatrol Matrix Nexus 36" Table, 39.37" Swing, 36.22" Turning Diameter, 31.50" Turning Height PARTS UNIT
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus 2, 7,875 Hours, 2013, 36" Chuck, 36.2" Swing, 36.2" Turn Dia, 31.5" Turn Height, 12-Station Turret
Yama Seiki (Awea) LP4025 CNC Bridge Mill (Double Column Vertical Machining Center), Fanuc 18i-MB, 18,697 Hours, 2011 157" X-Travel, 98" Y-Travel, 158" x 94" Table, 32-ATC,
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 23,149 Hours, 2013, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Mazak Megaturn Nexus 900 CNC Vertical Turning Center Mazatrol Matrix Nexus, 26,469 Hours, 2012, 36" Chuck, 39.37" Swing, 36.22" Turn Dia, 31.50" Turn Height, 12-Station Turret
Other Items in This Industry
0 .3705" OD HSS CARBIDE TIPPED REAMER 6-3/4" Long
$36.44
M.R.T CO 7/32 O.D. HSS CHUCKING REAMER 3-3/4" long
$35.44
reamer .1700" x .2310" x 4-1/2" Long
$35.44
Reamer .260" Diameter x 2-3/8" Long (375B854-278C5)
$38.95
Round Press Punch 3/8" Diameter x 5-1/4" Long
$25.45
Natoli Round Press Punch 5/18" Diameter x 3-1/2" Long
$29.35
