Mars 12021 Motor Run Capacitor , (40MFD-370VAC)
High-Quality Capacitor for Efficient Motor Performance
Key Features of Mars 12021 Motor Run Capacitor
Product image 1
1 / 4
Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
Thumbnail 4
Thumbnail 4
+4
Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
+4
Product image 1
1 / 4
DescriptionDetails
Available Quantity6
Model12021
ConditionNew
ManufacturerMars
Asset NumberKSC1230 / 368
Guarantee or ASIS1. HIGH CONFIDENCE ITEM: We will offer a 100% 14 Day money back less S&H.
Inspections - Yellow Tag1.1 Appears Unused no box
Available Qty: 6
Free Shipping
Call UsText UsEmail Us
Free Shipping
Call Us
Asset #
KSC1230 / 368
Available Quantity
6
Inspections - Yellow Tag
1.1 Appears Unused no box
Condition
New
Guarantee or ASIS
1. HIGH CONFIDENCE ITEM: We will offer a 100% 14 Day money back less S&H.
Capacitance: 40 MFD Voltage: 370 VAC Type: Run Capacitor Dimensions: 4.4 x 2.0 inches (approx) Connection Type: Quick-disconnect terminals Temperature Rating: -40 to 60 degrees Celsius Application: Used in electric motors for HVAC, refrigeration, and industrial equipment.
Manufacturer
Mars
Model
12021
Serial
Year
N/A
HP / AMP / KW / KVA
N/A
Amps
Length (Inches)
3
Width (Inches)
5
Height (Inches)
2
Phase
Estimated Packaging Weight
0
Estimated Total Weight
1
Asset Number
KSC1230 / 368
Packaging Cost
Appraised Value
Payment Methods
Similar Items You Might Be Interested In
New Arrival
Inductotherm 159-2419 Group Capacitor, S/N: J073005
Available Quantity : 1
New Arrival
Mars 12234 Motor Run Capacitor , 15MFD, 440/370VAC Dual Voltage Rated
Available Quantity : 1
CDE 145-174 MFD Motor Start Capacitor 330VAC 50/60Hz +65°C
Available Quantity : 4
Mars 11068 Motor Start Capacitor , 189-227MFD, 330VAC
Available Quantity : 3
Mars 12024 Motor Run Capacitor , 55MFD, Oval, 370VAC
Available Quantity : 4
Mars 12254 Motor Run Capacitor (440,370VAC)