Gates 14MX-50S-90 Poly Chain GT2 Sprocket
Features of the Gates 14MX-50S-90 Poly Chain GT2 Sprocket
Applications of the Gates 14MX-50S-90 Sprocket
Product image 1
1 / 3
Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
Thumbnail 3
+3
Thumbnail 1
Thumbnail 2
+3
Product image 1
1 / 3
DescriptionDetails
Available Quantity3
Model14MX-50S-90
ConditionNew
ManufacturerGates
Asset NumberKSC1290 / 297
Guarantee or ASIS1. HIGH CONFIDENCE ITEM: We will offer a 100% 14 Day money back less S&H.
Inspections - Yellow Tag1. New in Box
Available Qty: 3
Free Shipping
Call UsText UsEmail Us
Free Shipping
Call Us
Asset #
KSC1290 / 297
Available Quantity
Inspections - Yellow Tag
1. New in Box
Condition
New
Guarantee or ASIS
1. HIGH CONFIDENCE ITEM: We will offer a 100% 14 Day money back less S&H.
Specifications: - Sprocket Type: Poly Chain GT2 - Pitch: 14 mm - Tooth Count: 50 - Width: 90 mm - Material: High-strength composite or similar durable material - Compatibility: Designed for use with Gates Poly Chain GT2 belts - Industry Applications: Manufacturing, automation, automotive, aerospace, material handling